Povinné revize kotlů na pevná paliva

Povinné revize kotlů na pevná paliva

Nejpozději 1. ledna 2017 musí každý provozovatel kotle na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, disponovat zprávou o kontrole jeho technického stavu a provozu. Doklad musí vystavit odborně způsobilá osoba.

V praxi to znamená, že do konce roku 2016 si budou muset například domácnosti nechat zkontrolovat technický stav kotle, s nímž vytápějí svůj rodinný dům. Napřesrok totiž po nich mohou obecní úředníci chtít doklad, zda je kotel v pořádku. Pokud ho majitel nepředloží, může mu hrozit pokuta 20 000 korun.

Odbor ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí vydal k provozování a ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším sdělení. Je určeno jak provozovatelům kotlů umístěných v rodinných domech, bytech a stavbách pro individuální rekreaci, tak provozovatelům zdrojů umístěných v nemovitostech určených pro podnikání.

Prozatím nebyla schválena novela zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší v platném znění, a rovněž novela vyhlášky č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší v platném znění, proto lze postupovat při kontrole spalovacích stacionárních zdrojů podle sdělení ministerstva životního prostředí.

Kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje provádí výhradně odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem tohoto zdroje, která má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě. Přičemž proškolování těchto odborně způsobilých osob probíhá také pod dohledem Hospodářské komory ČR a odbornou záštitou autorizovaného společenstva Asociace podniků topenářské techniky, která je začleněnou součástí Hospodářské komory ČR. Každý provozovatel kotlů se může informovat o příslušném odborníkovi na http://www.aptt.cz/opravneni-ozo.php, seznam je průběžně doplňován o nově proškolované osoby.

V případě spalovacích stacionárních zdrojů, jejichž výrobce již zanikl, nebo není zjistitelný, může kontrolu technického stavu, provozu a instalace provádět odborně způsobilá osoba proškolená jiným výrobcem stejného typu spalovacího zdroje (stejný způsob spalování, stejná nebo obdobná konstrukce spalovacího stacionárního zdroje). Pro tyto účely se rozlišují základní typy spalovacích zdrojů, které by měly být specifikovány rovněž v dokladu o proškolení odborně způsobilé osoby výrobcem.

Sdělení odboru ochrany ovzduší MŽP k provozování a ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším kB].pdf

Vzor dokladu o kontrole kotlů

Městský úřad Jaroměř, odbor životního prostředí

Datum vložení: 26. 10. 2016 0:00