Oznámení občanům Jezbin a Semonic o důsledcích revize katastrálního operátu.

Svozový kalendář komunálního odpadu na rok 2019 najdete mezi dokumenty odboru životního prostředí.

Nová vlna Kotlíkových dotací v Královéhradeckém kraji je za dveřmi

Typ: Tisková zpráva
Královéhradecký kraj rozdělí dalších dvě stě milionů korun majitelům rodinných domů na výměnu zastaralých zdrojů vytápění.

Nová výzva bude zveřejněna 26. 9. 2017 na úřední desce kraje a elektronický příjem žádostí bude spuštěn v pondělí 30. října zápisem do pořadníku žadatelů, jehož kapacita je tentokráte nastavena na 1 050 míst. Od 31. října do 10. listopadu budou moci žadatelé, zapsaní v pořadníku v rámci uvedené kapacity, vyplnit kompletní elektronickou žádost a následně odevzdat listinnou verzi vč. povinných příloh.

Proces hodnocení bude ukončen na začátku roku 2018, úspěšní žadatelé budou mít po podpisu smlouvy více než 10 měsíců na realizaci svého projektu. Šanci mají ti, kteří již výměnu zdroje provedli (ne dříve než 15. 7. 2015) i ti, kteří ji teprve plánují. Dotace se bude totiž stejně jako v minulosti poskytovat formou zpětné úhrady, ale i zálohově.

Nová vlna Kotlíkových dotací přináší již avizované změny podmínek pro získání dotace. Nadále se již například nepodporují výměny stávajících kotlů 3. - 5. emisní třídy (pouze 1. a 2. emisní třída), nově již také není možné instalovat kotel spalující výhradně uhlí ani kombinovaný kotel na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. Výše dotace je opět určena procentem z výdajů na pořízení nového zdroje vytápění, ale zároveň jsou stanoveny maximální částky dotace podle jednotlivých druhů zdrojů vytápění (75 000 Kč u automatu na uhlí a biomasu, 95 000 Kč u plynového kondenzačního kotle, 100 000 Kč u kotle na biomasu s ručním přikládáním a 120 000 Kč u automatického kotle na biomasu a tepelného čerpadla).

Není však již třeba předkládat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) ani řešit tzv. mikroopatření vedoucí ke snížení energetických nároků budovy. Státní fond životního prostředí navíc vyplácí bonus až 40 tis. Kč těm příjemcům, kteří zkombinují Kotlíkovou dotaci s dotací z programu Nová zelená úsporám.

Administraci Kotlíkových dotací zajišťuje Odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, bližší informace, včetně kontaktů na pracovníky oddělení evropských grantů, jsou uveřejněny na adrese http://kotliky.kr-kralovehradecky.cz/.

Bc. Pavel Hečko
člen Rady Královéhradeckého kraje