Příští jednání Zastupitelstva města se koná v úterý 26. června v 15.30 v PDAJosefově (program zde přenos zde).

Informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu Parlamentu ČR 2018 najdete na úřední desce.

Brutal Assault Festival: 8. - 11. 8. 2018, Josefov

18.8.2018 se uskuteční Prvorepublikový den v Jaroměřiinformace pro stánkaře.

11. června byl zcela uzavřen pro pěší i dopravu most v Průmyslové ulici ("Železňák"). Předpokládaný termín otevření - 27. září.

Sezóna v plaveckém areálu byla zahájena v sobotu 2.6. a potrvá do neděle 2.9.2018.

Svoz biomasy v roce 2018 bude prováděn v období od 26. března do 19. listopadu.

Tyršův most (u pošty) je od 4. dubna uzavřen pro pěší i dopravu z důvodu dlouhodobé opravy (více ve Zpravodaji č. 4)

ASVAJ (Areál sportovních a volnočasových aktivit) má nové stránky: www.asvaj.cz.

Regenerace zeleně na hřbitově v Josefově (aktualizováno)

Z důvodu havarijního stavu dřevin na hřbitově v Josefově, probíhá nyní kompletní regenerace všech prvků zeleně.

Co nás vedlo k celkové rekonstrukci zeleně na historickém hřbitově v Josefově? Aneb pár slov úvodem.

Kostru zeleně zde tvoří vzrostlé stromy, především jehličnaté. Většinou se jedná o dospělé, někdy až senescentní jedince, tedy stromy ve fázi dožívání a rozpadu. V nedávné době došlo k výsadbě několika nových stromů, které ale nelze považovat za adekvátní novou generaci, která by zajistila zachování stromového patra do dalších let. Častým problémem jsou tlakové vidlice či jiné defekty větvení, křížící se větve, sekundární výhony vrůstající do koruny. Kromě jiných nedostatků jsou častou příčinou zhoršeného zdravotního nebo provozně-bezpečnostního stavu stromů také různé dutiny ve kmenech i větvích, náklony, růstové asymetrie, především však rozpad struktury v důsledku stáří mnohých stromů a parazitujícího břečťanu, pnoucího se po kmenech stromů. Řada stromů roste v těsné blízkosti hrobů – jejich rozrůstáním a postupným tloustnutím kmene dochází k poškození hrobů. Dalším problémem stromových výsadeb je i jejich hustý zápoj, který způsobuje četné defekty, jako je ztráta nižších pater větví, prosychání a různé růstové deformace.

Stromy, keře a skupiny keřů jsou v okolí hrobových míst víceméně nahodile rozmístěny po celé ploše hřbitova, resp. původní koncepce již zanikla s postupným rozpadem struktur daných prvků. Druhově je zde nejčastěji zastoupen zerav západní (Thuja occidentalis), který se uplatňuje ve formě solitéry i ve skupinových výsadbách. Některé z těchto skupin tvoří v kombinaci s hustotou uspořádání hrobů neprostupné útvary (zejm. v jižní a jihozápadní části hřbitova). Z dalších dřevin se zde ve velkém množství nacházejí smrky, které nejsou vzhledem k povětrnostním podmínkám optimálním druhem pro toto místo, a tím dochází ke zkracování jejich životnosti. Smrky působí často nevzhledně, navíc hrozí riziko pádu odumřelých větví nebo zlomy kmenů. V území se dále nacházejí i listnaté druhy, zejména lípy a jasany, které jsou volně rozmístěné po celém areálu. Tyto, dnes již mohutné stromy, jsou vitální a vykazují dlouhou životnost. Dominující mezi keři jsou vzrostlé tisy, kterým podmínky daného místa vyhovují, jsou kvalitní a druhově vhodné. Keře zimostrázu a další keřové výsadby vysázené v blízkosti hrobů jsou většinou přerostlé a v některých případech prorostlé náletovými dřevinami.

Obecně lze říci, že současný stav vegetačních prvků v areálu hřbitova je velmi špatný, téměř třetina stromů je v havarijním stavu a je nutné ji okamžitě odstranit. Problematická je stejnověkost porostů bez navazující generace perspektivních jedinců.

Z tohoto důvodu jsme přistoupili ke kompletní regeneraci zeleně na tomto hřbitově, abychom do budoucna zajistili odpovídající úroveň zeleně na tomto historicky cenném místě.

Vytvořeno: 13. 3. 2018
Poslední aktualizace: 14. 3. 2018 10:18