Zprávy z úřadu - Nesečené travnaté plochy v Jaroměři

O přínosu neposečených trávníků v městském prostředí jsme se mohli dočíst v květnovém čísle Zpravodaje.

Jaroměř se letos zařadila mezi mnohá města, která tento trend začala praktikovat a to konkrétně omezením seče na vytipovaných plochách. Doposud zde tento model péče o veřejnou zeleň nikdo nepraktikoval, proto se zatím jedná z velké části o experiment, u kterého až praxe ukáže, jaký je optimální stav, vhodná místa apod. Dalším cílem do budoucna je i dosažení většího zastoupení květnatých rostlin.

Na záměrně nesečené travnaté plochy jste mohli narazit na několika místech v Masarykových sadech a přilehlém okolí. Cílem tohoto projektu je mít upravené město, zároveň se snažit zadržovat co nejvíce vláhy v krajině a pomáhat drobným živočichům v jejich přirozeném vývoji. Do budoucna by byla osvědčená místa označena cedulkami s popisem tohoto záměru a přínosu jak obecně pro přírodu, tak i pro nás. Celá aktivita probíhá ve spolupráci s Technickými službami Jaroměř.

Ke změně přístupu v péči o městskou zeleň je potřeba i porozumění ze strany občanů a pevně věříme, že se setká s kladným přijetím. Případné dotazy směřujte na email sritrova@jaromer-josefov.cz nebo tel. č. 491 847 153.

Ing. Petr Filipec
vedoucí odboru životního prostředí