Dopravní terminál se postupně otevře veřejnosti

Od začátku července se pak počítá s úplným otevřením.

Rádi bychom širokou veřejnost na tomto místě informovali, že výstavba dopravního terminálu v Jaroměři je dokončena. Než se ale terminál zcela otevře pro veřejnost, musí proběhnout toto nově dokončené dílo procesem, se kterým se vás pokusím stručně seznámit. Kolaudace a uvedení do provozu bude probíhat v několika etapách, neboť stavební řízení s ohledem na charakter objektů spadalo hned do kompetence tří odborů, a to odboru výstavby, odboru dopravy a silničního hospodářství a odboru životního prostředí. V současné době je již požádáno o vydání kolaudačních souhlasů s tím, že kolaudační prohlídka proběhne ve čtvrtek 28.5.2020.

Předpokládáme, že pokud se nevyskytnou nějaké nepředvídatelné okolnosti, jako první bude uvedeno do provozu parkoviště pro osobní automobily. Tímto termínem by měl být první červnový den a tuto skutečnost zjistíte zcela jistě tím, že budou odstraněny zátarasy u vjezdu a výjezdu z dopravního terminálu. Jen pro rekapitulaci uvádím, že nové parkoviště pojme celkem 92 osobních automobilů a parkování zde bude zcela zdarma.

Následně by měla být zkolaudována a uvedena do provozu cyklověž. Jak již bylo výše uvedeno, pokud se nevyskytnou nějaké nepředvídatelné okolnosti, tento termín předpokládáme v průběhu prvního červnového týdne. Vlastní objekt cyklověže pojme maximálně 118 jízdních kol a cena za úschovu kola činí 5,- Kč za den. Tuto službu pak mohou využít bezplatně i držitelé slevových In Karet. Vlastní návod na použití cyklověže je uveden u příjmového a výdejního místa, kde také zjistíte na informačním monitoru, zda je už cyklověž v provozu.

Jako poslední pak bude zahájen zkušební provoz pro autobusovou dopravu, kde je v rámci dopravního terminálu vybudováno celkem 5 zastřešených autobusových zastávek. Tímto termínem by měl být první červencový den, a to v souvislosti s platností nového jízdního grafikonu. Součástí tohoto prostoru je pak přehledná informační tabule pro odjezdy autobusů i vlaků. V rámci zkušebního provozu bude probíhat měření hluku způsobeného autobusovou dopravou, a až v případě vyhovujících limitů bude požádáno o kolaudaci autobusových zastávek.

V současné době je dopravní terminál volně průchozí pouze pro pěší. Pokud se podaří zdárně projít výše popsaným procesem, slavnostní otevření pak proběhne v úterý 30. června.

Závěrem si dovolím poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na realizaci tohoto rozsáhlého díla. Sám za sebe jsem pak přesvědčen, že dílo se opravdu povedlo a vznikla zde architektonicky zdařilá stavba, která nahradila nevkusné plechové garáže včetně nevábného okolí. Pokud se ještě podaří dokončit i rekonstrukci výpravní budovy železniční stanice, bude zde vytvořen kompaktní uzel pro hromadnou dopravu ve městě v odpovídající úrovni.

Ing. Jiří Mikulka
odbor majetku města